Günlük Analiz

Piyasanın Nabzı

Altın

Petrol WTI

EUR/USD

USD/TRY

EUR/TRY

GBP/USD

USD/JPY

S&P500

Forex Günlük Bülten 11.01.2019

Yurtiçinde Cari Denge Rakamı Küresel Piyasalarda ABD Enflasyon Verisi Ön Planda…

 

 

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Çin’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Aralık ayında bir önceki aya göre değişim göstermezken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 oranında beklentilere göre daha az artış gösterdi. Çin’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verisi ise Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 oranında artış ile yine beklentilerin altın yükseldi. Bunun yanında gün içinde Avrupa Merkez Bankası’nın Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantısına dair tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda, risk durumunun kırılgan olduğuna değinilirken Euro Bölgesi’nde ekonomik aktivitelere yönelik risk değerlendirmelerinin aşağı yönlü olduğu belirtildi. Fed Başkanı Powell yaptığı değerlendirmede, Washington DC Ekonomi Kulübü'nde yaptığı konuşmada, "Fed faiz oranları konusunda sabırlı olma yeteneğine sahip" açıklamasında bulundu. Fed’in bilançosunu küçültmesi gerektiğine de değinen Powell, "2018 yılının ABD ekonomisi için çok iyi geçtiğini, yüksek resesyon riskine dair hiçbir şey görmediğini ifade etti. Çin’deki ekonomik yavaşlamayı kaygı verici şekilde izlediğini belirten Powell, Brexit’ten kaynaklanacak bir finansal bozulma beklemediğini de sözlerine ekledi.

 

 

Dün bir konuşma yapan St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise gerçekleştirdiği bir mülakatta Fed'in daha fazla faiz artırımına gitmesi durumunda ABD ekonomisinin resesyona girebileceğinden korktuğunu dile getirdi. Tahvil piyasasındaki faiz seviyesinin “Bir miktar resesyon riskinin sinyalini verdiğinin” altını çizen Lt. Louis Fed Başkanı, faiz artırımlarına ara verme konusunda komitenin kendisinin fikrine geldiğini ama ilerideki gelişmelerin nasıl olacağını görmek durumunda olduklarını söyleyerek resesyon değerlendirmesi konusunda Powell’a zıt açıklamalarda bulundu. ABD borsaları günü %40-%0.50 yükselişler tamamladı. ABD’deki endeksler son birkaç gündür yükseliş eğilimine devam ediyor. Fed'den faiz oranlarına dair gelen güvercin mesajlar ile ABD-Çin ticaret gerilimine dair net açıklamalar olmasa da en azından olumsuz bir sonucun da ortada olmaması endekslerin yukarı yönlü hareketinde katalizör oldu. Sabah Asya seansına baktığımızda ise ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin daha üst seviyelerde devam edeceğine dair bilgiler ile Powell’ın faiz artırımları konusunda esnek olacağı mesajlarını vermesi Asya hisselerini pozitif yönde etkilediğini görüyoruz.

 

 

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde,Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak KOBİ’ler için hazırlanan yeni kredi paketinin detaylarını açıkladı. Detaylarda, 13 bankanın kendi insiyatifiyle gerçekleştireceği KOBİ Değer Kredisi’nin Hazineye etkisinin olmayacağını ifadelerine yer verilirken, toplam 40 bin işletmeye kredi verileceği ve KOBİ’lere sağlanacak paketin toplam büyüklüğünün 20 milyar TL olacağı belirtildi. KOBİ Değer Kredisi’nin 6 ay ödemesiz ve yüzde 1,54 faiz oranı uygulanacağı belirtildi.

 

11 OCAK 2019

Para Birimi

TSİ

Veri/Gelişme

Dönem

Beklenti

Önceki

Değişim

Önem

TRY

10:00

Türkiye Cari Denge (USD)

Kasım

0,97B

2,77B

Aylık

**

GBP

12:30

İngiltere Sanayi Üretimi

Kasım

-0,7%

-0,8%

Yıllık

***

USD

16:30

ABD Tüketici Fiyat Endeksi

Aralık

1,9%

2,2%

Yıllık

***

 

 

 

ALTIN

 

FOMC tutanaklarında gelecek dönem faiz artırımları konusunda sabırlı olunması gerektiğine vurgu yapılması Dolar varlıklarının değer kaybetmesine neden olurken ABD ve Çin arasında gerçekleşen ticaret görüşmelerinin Çin tarafından kapsamlı bir görüşme olarak nitelendirilmesi ve yapılan açıklamalar ticaret savaşlarına dair iyimser beklentileri artırdı. Fakat Powell ve Bullard’dan dün gelen açıklamaların FED’in faiz artırımları konusunda bekleyeceğine işaret etmesiyle ons Altın’da yeniden ibre yukarı döndü.

 

 

Yeni işlem gününde ons Altın’da 1300 psikolojik seviyeyi takip edeceğiz. Bu seviye üzeri fiyatlamaların kalıcı olması durumunda sarı metalde yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir ve yükselişler 1308 ve 1313 direnç seviyelerini gündeme getirebilir. Olası 1300 seviyesi üzerine geçişlerin zayıf kalması durumunda ise fiyatlamalarda yeniden geri çekilmeler yaşanabilir ve 1287, 1280, 1276 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

 

 


PETROL

 

 

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yüzde 0,4 düşüşle 439,7 milyon varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 2,4 milyon varil azalacağı yönündeydi. Ayrıca OPEC'in üretim kısıntısı ve ABD–Çin ticaret görüşmelerine ilişkin artan iyimserliğin etkisiyle boğa piyasasına giren ham petrol günü 52,51 seviyesinde tamamladı.

 

 

Ham petrolü 4 saatlik grafikte incelediğimizde 200 periyotluk hareketli ortalama olan 50,74 seviyesi yeni işlem gününde takip edilmeli. Bu seviye üzerinde fiyatlamalar kalıcılık sağlayabilirse ham petrol’de pozitif seyir devam edebilir ve 53,00, 53,50, 53,90 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Olası bu seviye üzerine geçişlerin zayıf kalması durumunda ise kısa süreli 52,00, 51,30 ve 50,50 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 
 


 

EUR/USD

 

 

 

Bazı yerel Fed Başkanları açıklamaları ve FOMC tutanakları sonrasında dolarda zayıf görünümün devam ettiği izlenirken paritenin dün, 1,1569 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, küresel piyasalarda dolarda yaşanan toparlanma eğilimi sonrasında paritenin gün içi kazançlarını koruyamadığını gördük.

 

 

Bugün, ABD’de açıklanacak olan TÜFE verisi parite fiyatlamalarında oynaklığın artmasına neden olabilir. Teknik olarak incelediğimizde, paritenin psikolojik seviyesi olan 1,1520 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1,1590, 1,1640 ve 1,1670 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1,1450, 1,1400 ve 1,1360 destek seviyeleri izlenebilir. 

 

 

USD/TRY

 

FOMC tutanakları sonrasında dolarda zayıf görünümün devam ettiği izlenirken dün kurun fiyatlamalarda kısa süreli 5,4204 seviyelerine varana dek gerilediği görüldü. Yurtiçinde devam eden jeopolitik riskler TL üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülse de gün içerisinde, TL’nin döviz sepeti karşısında değer kazanması kurda düşüşleri desteklediği görülüyor.

 

 

Bugün, Yurtiçinde Cari Denge ve ABD’de ise TÜFE verisi yakından takip edilecek. Teknik olarak incelediğimizde, kurun 100 günlük üssel hareketli ortalaması olan 5,4266 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda 5,5000, 5,5290 ve 5,5500 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçilmesi durumunda ise 5,4000, 5,3700 ve 5,3200 destek seviyeleri izlenebilir. 

 

 


EUR/TRY

 

Dün, TL’de yaşanan toparlanma isteği ile birlikte çaprazın kısa süreli 6,2607 düzeyine varana dek geri çekilmeler görüldü. Gün içerisinde, TL’nin Euro’ya karşı aynı kategoride değerlendirildiği gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan değer kayıplarının TL üzerinde negatif yansıması ve sınırımızda artan jeopolitik riskler TL üzerinde baskıyı artırmaya devam ettiği izleniyor.

 

 

Bugün, yurt içinde açıklanacak olan Cari Denge rakamı takip edilecek. Teknik olarak bakıldığında, çaprazın psikolojik seviyesi olan 6,2500 seviyesi çaprazın yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru hareketlerde 6,3700, 6,4200 ve 6,50 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına geçilmesi durumunda ise 6,2000, 6,1600 ve 6,0800 destek seviyeleri izlenebilir.

 

GBP/USD

 

 

Brexit süreci belirsizliğinin parite üzerinde yarattığı baskı devam ederken 15 Ocak’ta gerçekleşecek parlamento oylamasının bekleyişi ve anlaşmasız Brexit’e yönelik senaryolar Sterlin varlıkları üzerinde negatif fiyatlama etkisini artırıyor. Dün güne 1,2786 seviyelerinde başlayan GBPUSD paritesi bir önceki gün gösterdiği değer kazanımını geri vererek günü 1,2743 seviyelerinde tamamladı.

 

 

Pariteyi teknik olarak 2018 Nisan ayından bu yana devam eden düşüş trendinin direnci olan 1,28 seviyesini takip edeceğiz. Bu seviye üzerine kalıcı bir geçiş sağlanamadığı sürece satış potansiyelinin devam etmesi beklenebilir. Bu durumda paritede yaşanacak geri çekilmeler 1,27, 1,2660 ve 1,2600 destek seviyelerine doğru sürebilir. Olası Sterlin’de 1.28 üzerine doğru yaşanabilecek yükseliş istediğinde ise 1,2850, 1,2880 ve 1,2920 direnç seviyeleri izlenebilir.

 

 

 


USD/JPY

Dün Çin’den gelen zayıf veri akışı ile güne başladık. Çin’de tüketici fiyat endeksi Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 artışla kaydedilirken Çin Ticaret Bakanlığınca, Çin-ABD ticari müzakerelerinin karşılıklı endişelerin çözümü için bir zemin oluşturduğu vurgusu yapıldı. Diğer tarafta Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda’nın ülkenin ekonomisinin iyiye gittiğine yönelik pozitif açıklamalar ile birlikte Japon Yen’i 107,76 seviyesini test etse de bu bölgede kalıcılık sağlayamayarak günü 108,40 seviyesinde tamamladı.

 

 

Teknik olarak günlük grafikte baktığımızda paritenin kritik direnci olan 109,00 seviyesi konumunu koruyor. Paritede bu seviye altındaki negatif fiyatlama hareketi devam edecek olursa satış baskısının da artması beklenebilir. Bu durumda yaşanacak geri çekilmeler 107,30, 106,70 ve 106,00 destek seviyelerini gündeme getirebilir. Bu seviye üzerinde yaşanabilecek olası yukarı yönlü ataklarda kısa süreli 109,00, 109,70, 110,10 direnç seviyeleri değerlendirilebilir.

 S&P500

 

 

Dün, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2585 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Gün içerisinde, zayıf veri akışı takip edilirken VIX endeksinde yaşanan değer kazanımları endeks fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği izleniyor.

 

 

Bugün, ABD’de açıklanacak olan TÜFE verisi yakından takip edilecek. Teknik olarak incelediğimizde, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin ara destek seviyesi olan 2550 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda, kısa vadede 2600, 2610 ve 2630 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına geçilmesi durumunda ise 2560, 2540 ve 2527 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 


AHL Forex Araştırma Departmanı
Günlük ekonomik gelişme ve piyasa beklentilerinin profesyonel analiz kadromuz tarafından değerlendirilerek hazırlanan, temel ve teknik analiz bilgilerinin detaylı aktarıldığı günlük AHL Forex Bülteni ve piyasalardaki fiyat değişimleri bilgilerini Günlük Analiz sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Teknik Seviyeler ve Günlük Değişim

 

 

 

 

EURUSD

USDTRY

EURTRY

GBPUSD

XAUUSD

WTİ

S&P500

USDJPY

DİRENÇ 3

1,1670

5,5500

6,5000

1,2880

1313

53,90

2630

110,10

DİRENÇ 2

1,1640

5,5290

6,4200

1,2850

1308

53,50

2610

109,70

DİRENÇ 1

1,1590

5,5000

6,3700

1,2800

1300

53,00

2600

109,00

PİVOT

1,1518

5,4400

6,2790

1,2755

1290

52,15

2585

108,24

DESTEK 1

1,1450

5,4000

6,2000

1,2700

1287

52,00

2560

107,30

DESTEK 2

1,1400

5,3700

6,1600

1,2660

1280

51,30

2540

106,70

DESTEK 3

1,1360

5,3200

6,0800

1,2600

1276

50,50

2527

106,00

* Tablo 09:45 itibariyle güncellenmiştir.

 

 

Kapanış Fiyatı*

Günlük Değişim (%)

Net Değişim

FDJI

23.941,00

-0,05

-12,00

FSPX

2.592,00

-0,08

-2,00

FDAX

10.933,00

0,35

38,00

XAUUSD

1.291,87

0,43

5,57

GLDGR

226,07

0,89

2,00

BRENT

61,5004

-0,28

-0,17

USTBOND10Y

2,728

-0,11

0,00

GERBOND10Y

0,197

0

0,00

TAHVIL

19,27

-1,43

-0,28

TAHVILUV

16,88

0,78

0,13

 

Günlük Analiz Arşivine Ulaşmak İçin Tarih Seçiniz
Haziran 2019
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30