Günlük Analiz

Piyasanın Nabzı

Altın

Petrol WTI

EUR/USD

USD/TRY

EUR/TRY

GBP/USD

USD/JPY

S&P500

Forex Günlük Bülten 12.02.2019

Gözler Fed Başkanı Powell’ın Açıklamalarında…

 

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde,Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos yaptığı değerlendirmede, Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyonun artan ücretlerin ve ECB’nin uyguladığı esnek para politikası ile birlikte orta vadede yükselmesini beklediğini ifade etti. Özellikle, ücretlerde yaşanan artışın tabana yayılmaya devam ettiğini belirtirken manşet enflasyonun ise birkaç gerilemesini öngördüğünü açıkladı. İngiltere’de açıklanan öncü GSYİH verilerine göre, ada ekonomisi 2018 yılı 4.çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,3 ile beklentilerin altında büyüdü. İngiltere’de açıklanan Sanayi Üretimi verisi Aralık ayında bir önceki aya göre, yüzde -0,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde -0,9 oranında gerçekleşti.  İngiltere’de açıklanan İmalat Üretimi verisi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde -0,7 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde -2,1 olarak gerçekleşti. ABD borsaları günü karmaşık tamamladı. Yeni işlem gününde, ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Richard Shelby, yaptığı açıklamalarda Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeler arasında iç ve sınır güvenliği dahil 6 yasa tasarısı üzerinde prensipte anlaşma sağlandığını, her iki partiden temsilcilerin konuyu görüştüğünü ve hükümetin kapanmaması konusunda mutabık kaldıklarını yönündeki açıklamaları takip edildi.

 

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde,Dün, TL’de yaşanan görece zayıf görünüm ve küresel piyasalarda dolarda yaşanan değerlenme sonrasında kurun fiyatlamalarda 5,2897 seviyeleri civarını test ettiği görülürken gün sonunda TL’de yaşanan toparlanma eğilimi ile birlikte kurun günü 5,2780 düzeyinde tamamladığını gördük. BİST-100 Endeksi günü yüzde 1,90 yükseliş ile 104.394 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 7,2 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 24,00 düzeyinde gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 0,38 yükseliş ile yüzde 18,44 ve On yıllık tahvil getirisi yüzde 1,03 yükseliş ile yüzde 14,73 düzeyinde günü tamamladı.

 

 

12 ŞUBAT 2019

Para Birimi

TSİ

Veri/Gelişme

Dönem

Beklenti

Önceki

Değişim

Önem

EUR

11:00

BUBA Başkanı Weidmann’ın Açıklamaları

 

 

 

 

**

EUR

Belirsiz

Avrupa Maliye Bakanları Toplantısı

 

 

 

 

**

WTI/BRENT

14:00

OPEC Aylık Rapor

 

 

 

 

***

GBP

16:00

BoE Başkanı Carney’in Açıklamaları

 

 

 

 

***

USD

18:00

ABD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı

Aralık

6,900M

6,888M

Aylık

**

USD

20:45

Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları

 

 

 

 

***

 

 

 


ALTIN

 

Dün, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kazanımı ile birlikte ons altında değer kayıplarının ikinci güne taşındığı görüldü. Gün içerisinde, küresel piyasalarda risk iştahında yaşanan toparlanma eğilimi ve ABD on yıllık tahvil getirisinde yükseliş isteği sarı metal fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği izleniyor.

 

Bugün, Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları dolar bazlı fiyatlamalarda oynaklığın artmasına neden olabilir.

 

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1302 düzeyi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda fiyatlamalarda toparlanmalar görülebilir. Yükseliş denemelerinde 1315, 1320 ve 1327 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1300, 1296 ve 1290 destek seviyeleri izlenebilir.

PETROL

 

Petrol fiyatlarının Cuma günü 52.60 Dolar seviyesinin biraz üzerinde başladığı günde ABD'de artan üretim, sondaj kuyu sayısındaki artış ve ticaret savaşlarına dair bir anlaşma olmayabileceği düşünceleri ile küresel ekonominin görünümüne ilişkin endişelerin petrol talebini zayıflatabileceğine dair beklentiler eşliğinde düşüş yönlü eğilimini sürdürdüğü gözlendi. Fakat akşam saatlerine doğru ham petrol gün içindeki kayıplarını telafi etti. Genel olarak bakıldığında Dolar’daki yükselişin sürmesinin de petrol fiyatlarının aşağı yönlü hareket eğiliminin devamında etkili olduğu söylenebilir.

 

Ham petrolde Fibo. 38.2 geri çekilme seviyesi olan 55.60 seviyesi takibimizde olmaya devam ediyor. Bu seviye öncesinde ise 53.00 ve 24 Aralık’tan itibaren başlayan yükseliş ivmesinin oluşturduğu yükselen trend altına geçilen ham petrolde bu trendin direnci olan 55.00 Dolar takip edilmeli. Bahsettiğimiz trend direnci altında 52.00 desteği ham petrol için izlenecek ilk seviye olacak. Bu seviye altına geçiş yaşanırsa hız kazanabilecek düşüşle 51.20 ve 50.50 destek seviyeleri yeni hedefler olabilir. 

 

 

 

EUR/USD

 

Haftanın ilk işlem gününde, Euro Bölgesi ve ABD’de zayıf veri akışı takip edilirken paritenin fiyatlamalarda 1,1266 seviyeleri civarın kadar gerilediği görüldü. Özellikle, doların küresel piyasalarda majör para birimlerine karşısında değer kazanması parite fiyatlamalarını baskılayama devam ettiği izleniyor ECB Başkan Yardımcısı Guindos yaptığı değerlendirmede, orta vadede çekirdek enflasyonun ücretlerdeki artış ile yükseleceğini öngördüğünü açıkladı. Başkan Yardımcısı’nın yaptığı açıklamanın Euro fiyatlamaları üzerinde etkili olmadığı görüldü.

 

Bugün, BUBA Başkanı Weidmann ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edilecek.

 

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 200 haftalık hareketli ortalaması olan 1,1330 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,1370, 1,1400 ve 1,1430 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, fiyatlamaların bu seviye altında gerçekleşmesi durumunda ise 1,1235, 1,1210 ve 1,1170 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 

 

 

 


USD/TRY

 

Haftanın ilk işlem gününde, zayıf veri akışı ile birlikte küresel piyasalarda dolarda yaşanan değer kazanımları ile birlikte kurun fiyatlamalarda 5,2897 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda bu seviyeyi aşamadığını gördük. Gün içerisinde, TL’nin dolara karşı aynı kategoride değerlendirildiği gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan değer kayıplarının TL üzerinde negatif yansımaları görülürken kurda yukarı yönlü hareketleri desteklediği görülüyor. Diğer taraftan, bazı yabancı yatırım kuruluşlarından TL lehine açıklamaları kur fiyatlamalarında yükselişleri bir miktar sınırladığı gözüküyor.

 

Bugün, Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edilecek.

 

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 5,1952 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olabilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda 5,3090, 5,3270 ve 5,3490 direnç seviyeleri takip edilebilir. Bu seviye altında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 5,1950, 5,1830 ve 5,1600 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


EUR/TRY

 

Dün, veri akışının sakin olduğu günde çaprazın 5,9699 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda bu seviyenin aşılamadığı görüldü. Gün içerisinde, TL’nin döviz sepeti karşısında değer kaybetmesi çaprazda yükselişleri desteklerken küresel piyasalarda Euro’da görece devam eden zayıf seyir  fiyatlamalarda yükseliş potansiyelini baskıladığı izleniyor. ECB Başkan Yardımcısı Guindos yaptığı değerlendirmede, orta vadede çekirdek enflasyonun ücretlerdeki artış ile yükseleceğini öngördüğünü açıkladı.

Bugün, BUBA Başkanı Weidmann’ın açıklamaları takip edilecek.

 

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 5,9915 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru geçişlerde 6,0240, 6,0400 ve 6,0600 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 5,9200, 5,8800 ve 5,8400 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 

 

 

 

 

 


GBP/USD

 

Brexit ile ilgili süreçteki belirsizlik risklerde her geçen gün daha fazla artışa neden olurken buna bağlı olarak Sterlin üzerindeki baskı da gün be gün hissedilmeye devam ediyor.

 

Ayrıca Dolar tarafında toparlanmanın arka arkaya sekizinci günde de devam ettiği gözlendi. Bu hafta 14-15 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek görüşmeler öncesi ABD ile Çin arasında anlaşmadan uzak olunduğuna dair gelen açıklamalar müsbet bir sonuca ulaşma noktasına ulaşmanın güçlüğüne dikkat çekerken buna mukabil güvenli varlık olarak Dolar’a talep yaratmayı sürdürüyor. Dolar’daki son zamanlardaki güçlenme ve GBPUSD paritesinde belirsizlikler ve zayıf İngiltere verileriyle birlikte 1.30’un altındaki hareketler aşağı yönlü hızlanarak devam ediyor.

 

Paritede 1.2830 desteği bugün için önemli. Bu seviye altında istekli düşüşler oluşursa 1.2770 ve 1.2720 seviyelerine doğru geri çekilmeler devam edebilir. Olası yukarı yönlü tepki hareketlerinde ise 1.29 üzerinde gelebilecek tepki alışlarında ise 1.2950 ve 1.30 seviyeleri takibimizde olacak.

 

 

USD/JPY

 

ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine dair beklentiler bir uzlaşma olabileceğine dair endişeleri beraberinde getirirken bu durumun yaratacağı olası sonuç olan global ekonomik büyüme endişelerindeki artışta güvenli varlık olarak Dolar’a talep artışı yaratıyor. Bu bağlamda dün USDJPY’de yukarı yönlü hareketlerin etkili olduğu gözlendi. Ayrıca ABD Hükümeti’nin kapanmasının önüne geçebilmek için Kongre üyelerinin bir araya geleceği haberi ardından Dolar endeksindeki yükseliş ivme kazandı.

 

Dün güne 109.70 seviyesi yakınlarında önceki güne göre yine yatay başlangıç yapan USDJPY, bahsettiğimiz gelişmelerin etkisiyle gün içinde 110.50 seviyesine yakın yükselişler yaşadı. Paritede 110.10 bugün izleyeceğimiz ilk destek olacak. Bu seviye üzerinde tutunma oluşabilirse yükselişin devamında 110.85 ve 111.30 seviyeleri hedeflenebilir. 111.30 üzerinde ise 111.70 direnci izlenecek.

 

110.10 altına geçiş yaşanması halinde ise ilk etapta 109.70 ve altına olası geçişte 109.30 seviyeleri gündeme gelebilir.

 

 


S&P500

 

Haftanın ilk işlem gününde, küresel piyasalarda risk iştahında yaşanan toparlanma eğilimine karşı ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerine yönelik haber akışları ve bu hafta ABD’li bir heyetin Çin’de görüşmelere devam edecek olmasına yönelik basında yer alan haber akışları ve söylemler S&P 500 vadeli kontrat endeksi fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği izleniyor. Gün içerisinde, zayıf veri akışı ile birlikte VIX endeksinde yaşanan gerileme endeks fiyatlamalarında toparlanmaları destekler nitelikte.

 

Teknik olarak incelediğimizde, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin psikolojik seviyesi olan 2700 düzeyi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda, kısa vadede 2732, 2740 ve 2747 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına geçilmesi durumunda ise kısa vadede 2700, 2688 ve 2680 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 


AHL Forex Araştırma Departmanı
Günlük ekonomik gelişme ve piyasa beklentilerinin profesyonel analiz kadromuz tarafından değerlendirilerek hazırlanan, temel ve teknik analiz bilgilerinin detaylı aktarıldığı günlük AHL Forex Bülteni ve piyasalardaki fiyat değişimleri bilgilerini Günlük Analiz sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Teknik Seviyeler ve Günlük Değişim

 

 

EURUSD

USDTRY

EURTRY

GBPUSD

XAUUSD

WTİ

S&P500

USDJPY

DİRENÇ 3

1,1430

5,3490

6,0600

1,3000

1327

55,60

2747

111,70

DİRENÇ 2

1,1400

5,3270

6,0400

1,2950

1320

55,00

2740

111,30

DİRENÇ 1

1,1370

5,3090

6,0240

1,2900

1315

53,00

2732

110,85

PİVOT

1,1290

5,2693

5,9538

1,2880

1308

52,10

2710

110,18

DESTEK 1

1,1235

5,1950

5,9200

1,2830

1300

52,00

2700

110,10

DESTEK 2

1,1210

5,1830

5,8800

1,2770

1296

51,20

2688

109,70

DESTEK 3

1,1170

5,1600

5,8400

1,2720

1290

50,50

2680

109,30

* Tablo 09:00 itibariyle güncellenmiştir.

 

 

 

Kapanış Fiyatı*

Günlük Değişim (%)

Net Değişim

FDJI

25.140,00

0,49

123,00

FSPX

2.720,75

0,46

12,50

FDAX

11.066,00

0,4

44,00

XAUUSD

1.309,12

0,06

0,76

GLDGR

221,77

-0,07

-0,15

BRENT

61,894

0,54

0,33

USTBOND10Y

2,681

0,75

0,02

GERBOND10Y

0,12

3,45

0,00

TAHVIL

18,44

0,38

0,07

TAHVILUV

14,73

1,03

0,15

Günlük Analiz Arşivine Ulaşmak İçin Tarih Seçiniz
Temmuz 2019
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31